Zespół Żłobków m.st. Warszawy
                        
Nasze żłobki
Zapisz dziecko
REKRUTACJA DO ŻŁOBKÓW
Napisz do nas
DZIENNY OPIEKUN
Zamówienia Publiczne
WYNIKI ANKIETY
PRACA
  

 
Stawiamy na piękny uśmiech

Już po raz drugi w warszawskich żłobkach publicznych odbędą się badania profilaktyczne z zakresu ortodoncji dziecięcej. W tym roku kampania swoim zasięgiem obejmie 23 żłobki. Lekarze sprawdza stan uzębienia u blisko dwu tysięcy maluchów. Akcję podzielono na dwa etapy.Badania wykonane zostaną przez lekarzy stomatologów  ze znanej w warszawskiej lecznicy FALCK Medycyna. Po przeprowadzeniu badań stomatologicznych, odbędą  się spotkania z rodzicami i opiekunami dzieci, podczas których lekarze omówią  ich wyniki oraz udzielą wskazówek z zakresu profilaktyki i leczenia chorób: próchnicowych i ortodontycznych oraz  diety i zabiegów higienicznych, itp. W tym roku przebadanych zostanie prawie dwa tysiące dzieci z 23 żłóbków. Akcja została podzielona na dwie tury - przed i po wakacjach.

Pierwsza kampania odbyła się w  grudniu 2005 r. i trwała do stycznia bieżacego roku. Akcje przeprowadzili lekarze z Poradni Stomatologii Dziecięcej Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie Badaniem objęto 688 dzieci uczęszczających do 14 stołecznych żłobków.

- Zeszłoroczna akcja uswiadomiła nam, że problem stomatologii dziecięcej jest bardzo ważny - mówi Elżbeita Wdowiaka, z działu merytorycznego ZZW. - Wielu rodziców chwaliło nas za tę inicjatwę, a także rozumiało cele nasze akcji. Lekarze nie tylko badali stan zdrowa zębów u dzieci, rozmawiali także z rodzicami i uświadamiali, jak ważne są w rozwoju dziecka zdrowe zęby i jaki mają one wpływ na zdrowie całego orgaznizmu. Niestety tu odzew był mniejszy, rodzice nie chcieli pogłębiac swojej wiedzy.

Akcja ta miała na celu uświadomienie rodzicom potrzeb stomatologicznych u ich dzieci, jak również propagowanie prawidłowych nawyków higienicznych a także dietetycznych. Lekarze przeprowadzający badania byli zadowoleni ze stanu uzębienia u dzieci uczęszczające do żłobków - maluchy mają dietę, która nie przyczynia się do powstawania próchnicy. Dzieci od najmłodszych lat są uczone mycia ząbków. Psychologowie podkreślają, że najważniejsze jest podejście do dziecka, żeby mu nie narzucać przymusowo mycia zębów, musi samo zaakceptowac nową sytuacje, że po jedzeniu chwyta za szczoteczkę i szoruje zęby.-  To musi być jak nawyk, jak odruch - mówi pielęgniarka jednego ze żłobków. - Dziecko musi utożsamiać mysie zębów z dobrą zabawą, a nie przykra koniecznością. I samo musi chciec bawić się w ten sposób. A to już jest rola nas dorosłych, żeby umiejętnie dziecko zachęcić, żeby rozbudzić w nim taką potrzebę. Te nawyki zostają na lata i mają swoje pozytwne konsekwencję - piekny i zdrowy uśmiech.

Zobacz także:
Profilaktyka przeciwpróchniczna 

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej
Oferty, komunikaty
Oferty, komunikaty
Stop Krzywdzeniu Dzieci
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
ZŻ-U.01.2019
ZŻ.K.02.2019
ZŻ.U.03.2019
ZŻ.U.04.2019
ZŻ.K.05.2019
ZŻ.K.06.2019
ZŻ-ZP.26.37.19.AKS Wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: "Rozbudowa i modernizacja Żłobka nr 40 przy ul. Klemensiewicza 6"
więcej...

PoradnikPoradnik
Pomóż !
10 powodów, by nie bić dziecka
Uczę się życia od Ciebie
KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA
Nigdy nie potrząsaj dzieckiem.
więcej...


strona główna | nasze żłobki | zapisz dziecko | nasze kadry | poradnik | kontakt | ustawy
© 2006-2019 Zespół Żłobków m.st. Warszawy.